Yorum yapılmamış

Psikotenik Yaş Sınırı Var mı?

Psikotenik Yaş Sınırı Var mı?

Psikotenik Yaş Sınırı Var mı sorusu toplu taşıma ve ticari araç sürücülerinin kafalarını meşgul eden bir soru olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda bu konu ile ilgili yapılan yasal düzenlemeler ile toplu taşıma araçlarını ve ticari araçları kullanan sürücülerin ve bu araçları kullanmak isteyen sürücü adaylarının psikoteknik belgesi alması kanuni olarak bir zorunluluk haline getirildi. Artık psikoteknik belgesi olmayan sürücüler toplu taşıma araçları ve ya ticari araçlar ile trafiğe çıkamayacaklar.

Psikotenik Yaş Sınırı Var mı ve başka bir çok sorunun cevabı için aşağıda yazanları kontrol edebilirsiniz.

Psikotenik Yaş Sınırı Var mı? Kimler Alabilir?

Psikoteknik yaş sınırı var mıdır? Psikoteknik belgesini kimler alabilir? Kimlerin alması gerekir? Psikoteknik belgesi nispeten kısa bir süre önce yasal bir zorunluluk haline getirildi. Peki ya bu belge kimler için bir zorunluluk?

Psikoteknik belgesi sadece İl Sağlık Müdürlüğü onaylı kurum ve kuruluşlardan alınabilen tıbbi bir belgedir. Bu belgeye sahip olması gereken kişiler yolcu taşımacılığı yapmak isteyen toplu taşıma aracı sürücüsü adayları ve ticari taşıma yapmak isteyen ticari araç sürücüsü adaylarıdır. Sürücülerin psikoteknik raporu alabilmek için bazı kriterlere uyumlu olmaları gerekir. Bu yüzden adayların belgeye sahip olabilmek için bir takım testler ve simülasyonlardan belirlenen puanların üzerinde sonuç almaları gerekir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesinde Yaş Sınırları

Psikoteknik belgesi ticari araç ve toplu taşıma aracı şoförlüğü yapmak isteyen adayların bir takım testler sonucunda eğer başarılı puan alabilirlerse sahip olabildikleri bir rapordur. Adaylar sınavı geçtikleri takdirde bu rapor ile yine İl Sağlık Müdürlükleri onaylı uzman bir psikiyatra muayene olur. Bu muayene de başarılı geçerse sürücüler psikoteknik belgesini alabilir ve yasal olarak trafiğe çıkabilirler. Psikoteknik belgesi alabilmek için adayların belli bir yaş aralığında olmaları gerekir. Sınavda uygulanan testler ve simülasyonlardan önce adayın bu yaş aralığında olup olmadığı kontrol edilir. Belirlenen yaş aralıkları ise şöyledir;

  • Yolcu taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin 26 yaşını aşmış, fakat 63 yaşını aşmamış olmaları gerekir.
  • Ticari taşımacılık yapmak isteyen araç sürücülerinin 18 yaşını aşmış ve 63 yaşını aşmamış olmaları gerekir.

Yani yolcu taşımacılığında alt sınır 26 üst sınır 63 iken, ticari taşımacılıkta bu alt sınır 18 üst sınır ise yolcu taşımacılığında da olduğu gibi 63’tür.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook