Psikoteknik Zorunluluğu

Psikoteknik Zorunluluğu

Psikoteknik zorunluluğu ticari araç kullanmak ve ya toplu taşıma şoförlüğü yapmak isteyen sürücüler ve sürücü adaylarının talep edilen belgeleri almalarını belirten bir ifadedir. Bu adayların psikoteknik raporu alması Karayolları Trafik Kanunlarınca zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. Psikoteknik zorunluluğu yasal olarak sadece toplu taşıma ve ticari araç kullanıcılarını kapsayan bir durumdur.

Psikoteknik belgesi almak isteyen sürücülerin İl Sağlık Müdürlüklerince onaylanan kurumlara gereken başvuruları yapıp bu başvurular sonucunda bir dizi değerlendirmeden geçmeleri ve bu değerlendirmelerden başarılı sonuçlar almaları gerekir.

Psikoteknik Raporu Kimler için Zorunludur?

Psikoteknik raporu tır, otobüs, minibüs ve kamyon gibi araçlarla yük ve ya yolcu taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin alması kanunlarca zorunlu hale getirilmiş bir belgedir. Ticari araç ve toplu taşıma aracı sürücülerinin ve sürücü adaylarının bu belgeyi alması yasal bir gerekliliktir. Bu yasalar sadece ama sadece ticari ve toplu taşıma sürücülerini kapsar. Normal otomobil sürücüleri için böyle bir belge alınması gerekli ve zorunlu değildir.

Psikoteknik Raporu Nedir?

Psikoteknik raporu sadece İl Sağlık Müdürlüğünce onaylanmış sağlık kuruluşlarından alınabilen bir yeterlilik belgesidir. Bu belge toplu taşımacılık ve ticari taşımacılık yapmak isteyen sürücüler tarafından sahip olunması zorunlu bir rapordur. Aksi takdirde sürücülerin trafiğe çıkması Karayolları Trafik Kanunları uyarınca yasaklanmıştır. Bu belgeyi alabilmek için sürücülerin belli değerlendirmelerden istenen sonuçları alabilmeleri gerekmektedir. Bu değerlendirmeler bir takım test ve simülasyonlardan oluşur. Mental ve fiziksel kabiliyetlerin altının çizildiği bu değerlendirmede sürücülerin hız kontrolü, konsantrasyon seviyesi, dikkat seviyesi ve bu yeteneklerin performans sürekliliği ölçülür. Sürücünün dikkat dağıtan etmenlere ve saldırganlıklara verdiği tepkilerin doğruluğu ve yeterliliği ayrı ayrı ölçülür.

Ankara Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik raporu değerlendirmeleri sadece 1 saat sürer. Bu değerlendirmeler sonucu belirlenen standartların üzerine çıkabilen adaylar belgeyi almaya hak kazanır. Bu belge ile uzman bir psikiyatr tarafından muayene olmaları ve bu muayeneyi de sorunsuz bir şekilde geçmeleri koşulunda sürücüler yasal olarak trafiğe çıkabilir duruma gelirler. Değerlendirmelerden geçemeyen adaylar eğer uygun görürler ise gereken kurumlara itiraz edebilirler ve bu itirazın haklı bulunması halinde değerlendirmeye tekrar girebilirler.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook