Psikoteknik Testi Kızılay

Psikoteknik Testi Kızılay

Psikoteknik testi Kızılay lokasyonunda hizmet veren Can Özdemir Psikoteknik Merkezi, tüm işlemlerinizi 1 saatte tamamlamaktadır.

Psikoteknik testi Kızılay arayışlarınızda bizleri telefon numaralarımızdan arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Size özel verilen randevu saatinde, vakit kaybetmeden testlerinizi tamamlamanız mümkün. Çalışma durumunuza göre hafta sonu için de randevu talep edebilirsiniz.

Psikoteknik Testi Nedir?

Psikoteknik testi, araç sürücülerinin sahip oldukları araçlarını güvenle kullanmalarını sağlayan psikomotor fonsiyonları ve zihinsel yeti düzeylerinin ölçüldüğü teste verilen isimdir. Bu testte bahsedilen yeti alanlarını ölçmek üzerine tanımlanmış bilgisayar destekli simülasyonlar aracılığı ile sürücüye bir takım engeller çıkarılır. Sürücünün psikoteknik sınavından geçebilmesi için bu engelleri başarı ile aşması gerekir.

Psikoteknik testi, bu test için üretilmiş bilgisayarlardan yapılan simülasyonlar aracılığı ile sürücünün zihinsel ve psikomotor yetenek düzeylerini ölçer. Sonrasında teste tabi tutulan sürücüleri uzman kişiler başarılı ya da başarız olarak raporlarlar.

Psikoteknik Testi Kızılay’da Yapılabilir mi?

Psikoteknik testi sadece İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onay almış kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yapılabilir. Kızılay’da da bu kuruluşlardan birini bulmak pek tabi mümkündür.

Peki ya psikoteknik testi kimlere yapılır? Psikoteknik testinden geçmek her sürücü için yasal bir zorunluluk değildir. Bu test genellikle mal taşımacılığı yapmak isteyen ağır vasıta araç sürücülerine ya da yolcu taşımacılığı yapmak isteyen otobüs, minibüs sürücülerine yapılmaktadır. Bahsedilen gruptaki araçları yasal olarak kullanabilmek isteyen sürücülerin psikoteknik testinden geçmeleri kanuni bir zorunluluk ibaresi taşır.

Psikoteknik testi ayrıca ehliyetine el konmuş sürücülere, ehliyetlerini geri alma sürecinde uygulanması zorunlu olan bir testtir. Bu gruptaki sürücüler için psikoteknik testi standart prosedür içinde yer alan bir uygulamadır.

Ankara Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi, psikoteknik sınavından başarı ile geçen sürücülerin, sonrasında sınavdan başarı ile geçtiklerine dair olan belge ile uzman bir psikiyatra gidip, bu uzman psikiyatr tarafından uygulanan muayenelerden beklenen sonuçları almaları sonucunda sahip olunabilen bir belgedir.

Belgeye sahip olmak isteyen sürücülerin veya sürücü adaylarının öncelikle psikoteknik testinden başarı ile geçmeleri gerekmektedir. Bu test fazla vakit alan bir test değildir. Psikoteknik testleri sadece 1 saat sürmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook