Psikoteknik Test

Psikoteknik Test

Psikoteknik test, toplu taşımacılık yapmak isteyen sürücülerin veya ticari taşıma yapmak isteyen, yani ticari araçları kullanmak isteyen sürücülerin geçmesi gereken bir takım sınavı ifade eder.

Psikoteknik Test Nedir?

Yukarıda bahsedilen sürücülerin ve sürücü adaylarının yasal olarak trafiğe çıkabilmek için psikoteknik belgesi denilen bir belgeye sahip olmaları gerekir. Bu belge devlet tarafından yasal olarak talep edilen bir tıbbi rapordur. Bahsedilen sürücüler ve adayların psikoteknik bu belgeyi alması Karayolları Trafik Kanunlarınca yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Psikoteknik belgesi sadece belli kurum ve kuruluşlardan alınabilir.

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik belgesine sahip olmayı hedefleyen sürücülerin ve sürücü adaylarının İl Sağlık Müdürlükleri tarafından onaylanan kurumlara müracaat ederek bu kurumlara gereken başvuruları yapmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını yerine getiren adaylar bu işlemler sonucunda bir takım değerlendirmeden geçirilir. Psikoteknik belgesine sahip olabilmek için sürücülerin bu değerlendirmeleri belirlenen standart puanlar veya bu puanların üzerinde sonuçlar alarak geçmeleri gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi yasal olarak sadece İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onay almış kurum ve kuruluşlardan talep edilebilmektedir.

Kızılay Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi psikoteknik raporu olarak da bilinir. Bu belge bazı sürücüler için bir zorunluluktur. Psikoteknik raporu otobüs, tır, minibüs ve kamyon gibi araçlarla insan veya yük taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin kanuni olarak sahip olmak zorunda oldukları bir belgedir. Ticari araç sürücülerinin, toplu taşıma sürücülerinin ve bu araçları kullanmayı hedefleyen adayların bu belgeyi alması geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeler ile yasal bir zorunluluk haline gelmiştir.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar

Psikoteknik raporu yazıda da belirtildiği gibi sadece İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gereken onayları almış sağlık kurum ve kuruluşlarından talep edilebilir. Psikoteknik belgesi bir geçerlilik belgesidir. Bu belgenin yalnızca ticari ve toplu taşımacılık yapmayı hedefleyen şoförler tarafından sahip olunma zorunlu vardır.

Son yıllarda yapılan düzenlemeler ile psikoteknik raporunu üzerinde bulundurmayan sürücülerin trafiğe çıkması Karayolları Trafik Kanunları uyarınca yasaklanmıştır. Bu belgeye sahip olabilmek için sürücüler belli testlerden ve simulasyonlardan geçirilir. Adaylardan bu testlerde ve simülasyonlarda geçerli sonuçları almaları beklenir. Bu testleri bir takım uygulamalı aktiviteler ve simülasyonlar oluşturur.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook