Yorum yapılmamış

Psikoteknik Sınavı

Psikoteknik Sınavı

Psikoteknik sınavı sayesinde, sürücülerin mesleki yeterlilik düzeyleri tespit edilir. Test sonuçlarının olumlu seyretmesi durumunda sürücüler, alacakları psikoteknik raporuyla birlikte ticari araç kullanma yetkisine de sahip olurlar.

Psikoteknik sınavı esnasında sürücülerin bedensel, psikolojik kapasiteleriyle birlikte motor becerileri de ölçülür. Bu testler, alanlarında uzman profesyonellerin gözetimi altında psikoteknik cihazları sayesinde yapılırlar. Psikoteknik cihazları, sahip olduğu teknoloji sayesinde adaylara çok çeşitli testler sunar. Bu testlerle de adayların bu alanlardaki yeterlilik düzeyleri incelenir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2021

Psikoteknik Sınavı Nedir?

Yukarıda bahsedilen sürücülerin ve sürücü adaylarının yasal olarak trafiğe çıkabilmek için psikoteknik belgesi denilen bir belgeye sahip olmaları gerekir. Bu belge devlet tarafından yasal olarak talep edilen bir tıbbi rapordur. Bahsedilen sürücüler ve adayların psikoteknik bu belgeyi alması Karayolları Trafik Kanunlarınca yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Psikoteknik belgesi sadece belli kurum ve kuruluşlardan alınabilir.

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik belgesine sahip olmayı hedefleyen sürücülerin ve sürücü adaylarının İl Sağlık Müdürlükleri tarafından onaylanan kurumlara müracaat ederek bu kurumlara gereken başvuruları yapmaları gerekmektedir. Başvuru şartlarını yerine getiren adaylar bu işlemler sonucunda bir takım değerlendirmeden geçirilir. Psikoteknik belgesine sahip olabilmek için sürücülerin bu değerlendirmeleri belirlenen standart puanlar veya bu puanların üzerinde sonuçlar alarak geçmeleri gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi yasal olarak sadece İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onay almış kurum ve kuruluşlardan talep edilebilmektedir.

Psikoteknik Test

Psikoteknik Sınavı Nasıl Uygulanır?

Adayların psikoteknik değerlendirme aşamasında tabi tutuldukları testler, psikoteknik cihazları üzerinde gerçekleştirilir. Bu cihazlar sayesinde, sürücülerin zihinsel ve psikomotor becerileri ölçülür. Böylece adayın güvenli sürücülük davranışları, alışkanlıkları ve kişilik yapıları değerlendirilir.

Cihazlar, sürücülere yapay bir trafik ortamı sunar. Bir arabanın iç ortamına benzeyecek şekilde dizayn edilirler. Testler yaklaşık bir saat sürer ve test sonucunda cihaz tarafından adaylara ayrıntılı bir belge verilir. Bu dokümanda ilgili testler hakkındaki yeterlilik düzeyi belirtilir.

Psikoteknik Değerlendirme Aşamasında Hangi Testler Uygulanır?

Psikoteknik değerlendirme sürecinde sürücülere çeşitli testler uygulanır:

Zihinsel Beceri Testleri

 • Seçici Dikkat Düzeyi Testi
 • Sürekli Dikkat Testi
 • Görsel Algı ve Bellek (Taşistostopik) Testi
 • Görsel Süreklilik Testi
 • Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Testi

Psikomotor Testleri

 • Koordinasyon (Görüş Açısı) Testi
 • Hız ve Mesafe Algılama Testi
 • Çarpışma Zamanı Tahmin Testi
 • Tepki Hızı (Determinasyon) Testi
 • Çevresel Görüş Testi

Kişilik – Güvenlik Testleri

 • Trafiğe İlişkin Görüş Testleri
 • Kişilik Envanteri

Bu testler ışığında sürücülerin, mesleki yeterlilik düzeyleri saptanır. Testte başarılı olmaları durumunda ise sürücülere psikoteknik belgesi verilir. Bu belge sayesinde sürücüler, yolcu veya eşya taşıma amacıyla ticari araçlarda sürücülük hizmeti verebilirler.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook