Psikoteknik Raporu Kanunu

Psikoteknik Raporu Kanunu

Psikoteknik raporu kanunu uyarınca psikoteknik belgesi, değerlendirme raporu ve psikiyatri muayenesi sonucu herhangi bir engeli bulunmadığı tespit edilen şöför adaylarının alması kanunlarca zorunlu hale getirilen bir belgedir. Yasal olarak trafiğe çıkmak isteyen toplu taşıma şöförleri ve ticari araç sürücüleri bu belgeyi kesinlikle almalıdırlar.

Toplu taşıma ve ticari araç sürücülerinin bu belgeyi alması ve bu belge ile bir psikiyatri uzmanının onayından geçmeleri gerekir. Bu işlemler sadece İl Sağlık Müdürlüklerince onaylanmış kurum ve kuruluşlardan alınırsa yasal olarak geçerlilik sağlar. Psikoteknik raporu kanunu nispeten yeni bir kanun olmasına karşın hızla yürürlüğe girmiş ve değerlendirmeler çoktan başlamıştır.

Psikoteknik Raporu Kanunu Nedir?

Psikoteknik raporu almak için sürücüler ve sürücü adayları öncelikle bir dizi testten ve değerlendirmeden geçirilir. Bu değerlendirmeler kişinin trafiğe çıkmak için gereken kriterleri karşılayıp karşılamadığını tespit etmek üzerine tasarlanan uygulamalar ve simulasyonlardan oluşur. Bu uygulamalardan başarılı sonuç alan adaylar psikoteknik raporu almaya hak kazanırlar. Bu rapor ile uzman bir psikiyatristin de değerlendirmesinden geçerek eğer bundan da başarılı sonuç alırlar ise yasal olarak trafiğe çıkmaya hak kazanırlar.

Psikoteknik raporu trafiğe çıkmak isteyen ticari araç şöförleri ve toplu ulaşım aracı şöförlerinin almaları kanunlar uyarınca zorunlu hale getirilmiş bir rapordur. Normal araç sürücülerinin bu raporu alması zorunlu değildir. Bu yasa sadece ticari ve toplu taşıma araçlarının şöförlerini kapsar.

Değerlendirmeler ve simulasyonlar da toplu taşıma ve ticari araç gibi büyük taşıtlar üzerinden olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu değerlendirmelerde sürücünün ve sürücü adayının dikkatine, performansına, konsantrasyonuna ve bunların sürekliliğine bakılır. Çeşitli uyaranlar adayın dikkatini ve reflekslerini ölçer, sonrasında adayın dikkatini dağıtmak için bazı tuzaklar kurulur, adayın bu tuzaklara düşmemesi ve konsantrasyonunu koruması gerekir.

Psikoteknik merkezi

Psikoteknik Rapor Sonrası Trafiğe Çıkma

Değerlendirmelerden ve psikiyatri muayenesinden geçen ve belgesine sahip olan adaylar herhangi bir istisnai durum bulunmaması halinde trafiğe çıkabilirler. Trafiğe çıkan sürücülerin takip etmesi gereken kurallar ve kanunlar bulunur. Sürücüler 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu doğrultusunda şart koyulan maddelerin tümüne uymak zorundadır. Örneğin madde 48 uyarınca sürücülerin kesinlikle alkol ve ya uyuşturucu etkisi altında araç sürmemeleri ve madde 51’de belirtilen hız sınırlarını aşmamaları şarttır. Sürücülerin ayrıca madde 118de belirtilen ceza puanı uygulamasının standartlarına tabidir.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook