Yorum yapılmamış

Psikoteknik Raporu Kaç Yıl Geçerli?

Psikoteknik Raporu Kaç Yıl Geçerli?

Psikoteknik Raporu Kaç Yıl Geçerli? Ticari taşımacılık ve toplu taşımacılık yapmak isteyen sürücüler için bir zorunluluk olan psikoteknik raporu sadece İl Sağlık Müdürlüğü onaylı kuruluşlardan belli değerlendirmelerden başarı ile geçebilen şoför adaylarına verilir. Psikoteknik raporu ticari araç ve toplu aşıma araçlarını kullanmak isteyen sürücüler için yasal bir gerekliliktir. Peki ya psikoteknik raporu kaç yıl geçerli? Belgesini alabilen sürücülerin en çok merak ettikleri sorulardan biri psikoteknik raporu kaç yıl geçerli sorusudur.

Psikoteknik Raporu Nedir? Psikoteknik Raporu Kaç Yıl Geçerli?

Psikoteknik raporu kamyon,tır, ticari araç gibi taşıtlarla yük taşımacılığı yapmak isteyen ve ya otobüs, minibüs gibi taşıtlarla yolcu taşımacılığı yapmak isteyen sürücüler ve sürücü adaylarının alması zorunlu olan bir rapordur. Karayolları Trafik Kanunları uyarınca bu klasmandaki sürücüler için zorunlu olan bu belge bir takım değerlendirmeler sonucunda verilebilir.

Sürücü ve ya sürücü adayları önce gerekli mecralara başvurularını yaparlar. Daha sonra ise adaylar İl Sağlık Müdürlüklerince onaylanan merkezlerden kendilerine uygun olana gidip burada bir takım değerlendirmelerden geçerler ve bu değerlendirmeler sonucunda psikoteknik raporu almaya hak kazanırlar. Fakat sürücünün yasal bir şekilde trafiğe çıkması için sadece bu belge yeterli değildir. Sürücü bu belgeyi aldıktan sonra yine İl Sağlık Müdürlüğü onayı almış uzman bir psikiyatr ile görüşür ve muayene olur. Eğer bu muayeneden de sorunsuz bir şekilde geçebilirse psikoteknik belgesini alır ve tercih ettiği ticari ve ya toplu taşıma aracıyla trafiğe çıkmaya hak kazanır.

Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Değerlendirme Raporu

Psikoteknik raporu almak isteyen sürücülerin geçtikleri değerlendirmeler onların trafikte beklenen standartlara uyup uymadıklarını belirlemek içindir. Bu hem kendi güvenlikleri hem trafikteki diğer şöförlerin ve yolcuların güvenliği hem de eğer kişi bir toplu taşıma sürücüsü ise kendi taşıdığı yolcuların güvenlikleri içindir. Sürücünün bu standartların üzerinde olması kendisi dahil herkes için hayati önem taşır. Bu nedenle sürücüler dikkatlerinin, performanslarının, tepkilerinin ve bu kriterlerin sürekliliklerinin ölçüldüğü bir takım testlerden geçerler.

Psikoteknik raporu değerlendirmeleri 50 dakika ile 1 saat arası bir zaman alır. Yani çok uzun bir değerlendirme değildir. Bu değerlendirmeden ve sonrasındaki muayeneden başarı ile geçen ve belgeye sahip olan adaylar bu belgeyi 5 yıl süresince kullanabilirler. Psikoteknik raporu 5 yıllık bir süre için geçerliliğini korur. Adayların 5 yılsonunda benzer değerlendirmelerden tekrar geçmeleri ve tekrar muayene olmaları gerekir.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook