Yorum yapılmamış

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik nedir? Psikoteknik, çalışma psikolojisini oluşturan dallardan biri olarak değerlendirilir. Psikoteknik değerlendirme sürecinde, kişilerin çeşitli motor ve mental kabiliyetleri test edilir ve bu sayede ilgili mesleğe yeterlilik düzeyleri saptanır.

Psikoteknik nedir? Psikoteknik değerlendirme nedir? Kişilerin mesleki yeterlilik düzeylerini tespit etmek ve değerlendirmek amacıyla çeşitli sınavlar uygulanır. Psikoteknik değerlendirme adıyla bilinen bu süreçte, kişilerin mesleklerine uygunluk düzeyi tespit edilmeye çalışılır. Mesleki yeterlilik test uygulaması sayesinde kişiler, kendi kişilik yapılarına uygun mesleklere yönelirler. Böylece meslek hastalıkları, iş kazaları gibi olumsuzlukların gelişim riski azaltılır.

Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik belgesi, bütün bu mesleki yeterlilik değerlendirme süreci sonrasında kişilere verilen bir rapordur. Psikoteknik değerlendirme sürecinde; sürücülerin stres ve kriz yönetimi, muhakeme, mental dayanıklılık, refleks ve motor beceri kapasiteleri ayrı ayrı değerlendirilir. Değerlendirme süreci, profesyonel uzmanlar eşliğinde yaklaşık bir saat süren bir simülasyon uygulamasını kapsar. Bu simülasyon uygulamasında sürücülerin, akan trafikte çeşitli psikolojik zorluklar karşısında verdikleri tepkiler gözlemlenir. Belge, çeşitli sürücü kursları ve bakanlık onaylı psikoteknik değerlendirme merkezlerinden alınabilir.

Kimler Psikoteknik Belgesi Almalı?

Psikoteknik raporunun, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda bazı sürücüler tarafından alınması şart koşulmuştur. Ticari amaçla yük veya eşya taşımacılığı yapan sürücüler ve kanunda belirtilen trafik suçlarını işleyip ehliyetlerine el konulan sürücüler, psiko-teknik raporu almak zorundadır.

Bir sürücünün mesleki amaçla ticari araç kullanabilmesi için sürücü,

  • Taşıtın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olmalıdır.
  • Yönetmelikte belirtilmiş olan mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdır.
  • Büyük otobüs kullanıyorsa 26 yaşından gün almış olmalıdır.
  • Şoförlük mesleğini yerine getirebilmesi için bedensel ve psikolojik açıdan sağlıklı olduğunu belirten sağlık raporunu her beş yılda bir almalıdır.
  • Tehlikeli madde taşıyan bir taşıt kullanıyorsa ilgili mevzuatta belirtilen eğitimi aldığına dair bir belgeye sahip olmalıdır.
  • Uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti kısıtlayıcı ceza almamış olmalıdır.

Bu şartları yerine getirerek psikoteknik raporuna sahip olan her sürücü, yük veya eşya taşıma amacıyla ticari araç kullanabilir.

Psikoteknik Belgesi Kaç Yıl Süreyle Geçerlidir?

Ticari araç kullanan sürücülerin, raporu aldıktan sonra her beş yılda bir yenileyerek mesleki açıdan yeterliliklerini ispatlamaları gereklidir. Aksi takdirde ticari araç kullanmaları yasaklıdır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesini almak için gerekli belgeler şunlardır:

  • 2 adet fotoğraf
  • Ehliyet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu belgelerle birlikte kişiler, yetkili merkezlerden ilgili mesleki yeterlilik raporunu alabilirler. Sürücülere, psiko-teknik değerlendirme aşamasında yaklaşık bir saat süren simülasyon sınavı uygulanır. Sürücülerin bu testte başarılı olabilmeleri için, sınava hazırlanarak kendilerini yeterli hissetmeleri oldukça önemlidir.

Psikoteknik değerlendirme merkezlerinde, günde yaklaşık 10 sürücüye test uygulanabilmektedir. Bu merkezler, genellikle randevu esaslı çalışırlar; yani uygulama öncesinde randevu alınmış olması gereklidir. Psiko-teknik belgesi ve değerlendirme süreci hakkında daha detaylı bilgilendirme almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook