Yorum yapılmamış

Psikoteknik Kimlere Zorunlu 2021

Psikoteknik Kimlere Zorunlu 2021

Psikoteknik kimlere zorunlu 2021 yılı için sürücülerin en çok merak ettiği sorulardan biridir. Önümüzdeki sene için psikoteknik belgesi olan şoförler bu belgeyi yenilemeleri gerekip gerekmediğini merak ediyorlar. Henüz belgesini almamış olan sürücü adayları ise nasıl, nereden ve ne kadar süre için bu belgeyi alabileceklerini merak ediyorlar.

Psikoteknik belgesi kimlere zorunlu 2021 yılında? Sürücülerin önümüzdeki sene bu belgeyi yenilemeleri gerekecek mi? İşte sürücüler bu soruların cevabını merak ediyor.

Psikoteknik Kimlere Zorunlu 2021’de Yenileme Gerekecek mi?

Psikoteknik belgesi ticari araç ve toplu taşıma araçlarını kullanan sürücüler ve kullanmak isteyen sürücü adayları için sahip olunması gereken çok önemli bir tıbbi belgedir. Sürücüler ve sürücü adaylarının bu belgeye sahip olmadıkları takdirde trafiğe çıkmaları kanunen yasaktır. Psikoteknik belgesi olmayan ticari araç ve toplu taşıma aracı sürücülerinin kanunen şoförlük yapması yasaktır. Psikoteknik belgesi yakın geçmişte yapılan düzenlemeler ile yasal bir zorunluluk haline gelmiştir.

Psikoteknik belgesine sahip olmak isteyen sürücülere ve sürücü adaylarına bir takım testler, uygulamalar ve simulasyonlar üzerinden bir sınav yapılır. Bu sınavın toplam süresi yaklaşık bir saattir. Sınav sürücünün dikkatini, performansını, bu performansın sürekliliğini ve kalitesini, beklenmedik durumlarda vereceği ani tepkileri ve tehlike durumundaki davranışlarının yeterliliğini ölçer.

Bu uygulamalardan geçerli not alan sürücüler ve sürücü adayları psikoteknik raporu almaya hak kazanır. Aldıkları rapor ile uzman bir psikiyatra yönlendirilirler. Uzman psikiyatr geçerlilik belgesi üzerine adayla ilgili kişisel olarak bazı durumları kontrol eder. Sürücüler ve adaylar muayene sonucunda eğer uzman psikiyatrdan da onay alırsa psikoteknik belgesine sahip olurlar ve yasal olarak trafiğe çıkmaya hak kazanırlar.

Psikoteknik Raporu Kanunu

2021 Yılında Psikoteknik Raporu Kimler için Zorunlu?

Psikoteknik raporu trafiğe çıkmak isteyen toplu taşıma aracı ve ticari araç sürücülerinin kanunen zaruri bir biçimde alması gereken bir akıl sağlığı raporudur. Trafiğe çıkmak isteyen her sürücü bu zorunluluğa tabi değildir. Bu zorunluluk sadece ama sadece toplu taşıma sürücülerini ve ticari araç sürücülerini, ve sürücü adaylarına uygulanan bir zorunluluktur. Şahsi otomobil ve ya motorsiklet sürücülerinin bu belgeyi almasına gerek ve izin yoktur.

Ticari araç ve toplu taşıma araçlarını sürmek kişinin sadece kendisi için değil başka insanlar ve genel anlamda toplum için alması gereken bir sorumluluktur. Bu sorumluluğu almak için kişinin akıl sağlığının doğru tepkiler verecek kadar yerinde olması şarttır.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook