Yorum yapılmamış

Psikoteknik Hangi Araçlar için Zorunlu

Psikoteknik Sınavı

Psikoteknik hangi araçlar için zorunlu geçtiğimiz senede sürücüler ve sürücü adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biridir. Psikoteknik raporu ve ya bilinen diğer ismi ile psikoteknik belgesi bir takım uygulamalı denemeler ve simülasyonlar aracılığı ile yapılan bir saatlik bir sınav sonucu, sınavdan geçer not almaları halinde sürücülere verilen bir tıbbi belgedir.

Psikoteknik hangi araçlar için zorunlu sorusu bir süredir sürücüler ve sürücü adaylarının kafasını oldukça meşgul eden bir sorudur. Bu sorunun yanıtı ise belgeyi alabilme işleminin aksine oldukça kolaydır.

Psikoteknik Hangi Araçlar için Zorunlu Kabul Edilir?

Psikoteknik belgesi almak isteyen herkesin kolayca alabileceği bir belge değildir. Bu belgeyi alabilmek için sürücüler ve sürücü adayları bir takım testlerden geçirilirler. Bu testler büyük oranda uygulamalı simülasyonlardan oluşur. Simulasyonlar sürücü ve sürücü adayının dikkat seviyesini, performans yeterliliğini, refleks kabiliyetini ve burada belirtilen etmenlerin devamlılığını ve sürekliliğini sağlıklı ve doğru bir biçimde ölçmeyi amaçlar.

Sürücünün kaza anında ne yapacağı, beklenmedik durumlarda nasıl tepki vereceği bu sınavlar aracılığı ile ölçülür. Bu ölçümler hem sürücü ve ya sürücü adayının kendisi, hem de trafikte ve ya aracın içinde bulunan diğer insanlar yani toplum için adeta hayati bir önem taşır.

Psikoteknik Merkezi

Psikoteknik Raporu Kimler için Zorunludur?

Psikoteknik raporu sürücülerin akıl sağlıkları ve tepkileri hakkında girdikleri bir sınav sonucu başarılı olmaları halinde verilir. Bu belgeye sahip olması gereken kişiler toplu taşıma araçları ve ticari araçları süren ve ya sürmek isteyen sürücülerdir. Sürücülerin ve adayların, eğer yasal olarak bir toplu taşıma aracı ya da ticari araç ile trafiğe çıkmak istiyorlarsa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onay almış kurumlara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu başvuru ve başvuru sonrası yapılan sınav kanunen sadece İl Sağlık Müdürlüğü’nün onayladığı kurum ve kuruluşlar aracılığı ile yapılabilir. İl Sağlık Müdürlüğünden onay almış kurumlarda yapılan ve yaklaşık bir saat süren bu sınavlardan başarılı sonuç alabilen adaylar aldıkları rapor ile bir uzman psikiyatra yönlendirilirler. Sürücüler psikiyatr muayenesini de geçebilirlerse psikoteknik belgesi almaya hak kazanmış olurlar ve artık yasak olarak ticari ve toplu taşıma aracı kullanabilirler.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook