Yorum yapılmamış

Psikoteknik Cezası Var mı?

Psikoteknik Cezası Var mı?

Psikoteknik cezası var mı? Psikoteknik belgesi almamanın cezası nedir? Psikoteknik raporu olmayan sürücüler trafiğe çıkabilir mi? Psikoteknik belgesi son yıllarda yapılan kanuni değişiklikler ile toplu taşımacılık ve ya ticari taşımacılık yapmak isteyen şoförler ve şoför adayları için zorunlu hale getirilmiştir.

Psikoteknik cezası var mı diye sormadan önce sürücülerin bu belgeye sahip olmaları gerekir. Bu belgeye sahip olmayan sürücüler yasal olarak bir ticari araç ve ya toplu taşıma aracı ile trafiğe çıkamazlar. Bu yasal bir zorunluluktur. Bu yasaya uymayan sürücüler için ceza işlemi uygulanır.

Psikoteknik Cezası Var mı? Psikoteknik Cezası Nedir?

Bir takım testler ve simülasyonlardan geçerli puan almaları beklenen sürücüler ancak belirlenen bu puanların üzerine çıkabilirler ise psikoteknik belgesi almaya hak kazanabilirler. Yalnız sadece bu sınavı geçmek psikoteknik belgesi almak için tek başına yeterli değildir. Sınavı başarı ile geçen adaylar, sınavı başarı ile geçtiklerine dair bir belge alırlar. Sürücülerin sadece İl Sağlık Müdürlüğü onaylı kurum ve kuruluşlardan alınabilen bu belge ile yine İl Sağlık Müdürlüğü onaylı uzman bir psikiyatrist tarafından muayene edilmeleri gerekir. Bu muayeneyi de başarılı bir şekilde geçen ve yeterli görülen adaylar psikoteknik belgesi almaya hak kazanırlar.

Başta girilen sınavın süresi yaklaşık bir saattir ve belirlenen puanın altında puan alan adaylar eğer gerekli görürler ise gerekli kurumlardan bu puana itiraz edebilir ve sınava tekrar girmeyi talep edebilirler. Ticari yük taşımacılığı yapmak isteyen ve ya toplu taşımacılık sektöründe şoförlük yapmak isteyen adaylar bu belgeyi almak ve belgeyi aldıktan sonra psikiyatr muayenesini de başarılı bir şekilde geçmek zorundadırlar.

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik Cezası Ne Kadar?

Kamu ile paylaşılan İç İşleri Bakanlığı Genelgesine göre ticari araç sürücüleri ve toplu taşıma aracı sürücüleri 26 haziran 2020 ve sonrasında, psikoteknik belgeleri olmamaları durumunda para cezasına tabi tutulacaktır. Trafik polisleri uzun süredir yapmadıkları psikoteknik belgesi kontrolünü tekrar yapmaya başlayacak ve bu belgeyi bulundurmayan sürücülere ceza keseceklerdir. Yine İç İşleri Bakanlığı Genelgesine göre bu cezalar ve kontroller trafikte yaşanan tatsız olayların artması sebebiyle tekrar yürürlüğe konmuştur. Psikoteknik belgesi olmayan sürücüye 83 lira para cezası kesilir.

Psikoteknik Merkezi

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook