Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır? Psikoteknik belgesi uzun yol ve ticari yük taşımacılığı, toplu taşımacılık yapan şoförlerden zorunlu olarak istenen bir trafiğe çıkma belgesidir. Yeni düzenlemede zorunlu hale getirilen psikoteknik belgesi şoför/şoför  adayları tarafından İl Sağlık Müdürlüklerinden yetki almış merkezlerden alınabilir.

Peki psikoteknik belgesi nasıl alınır? Sürücüler bu belgeyi alabilmek için testlerden, görsel ve işitsel değerlendirmelerden ve bazı simülasyonlardan geçirilir. Bu testler, değerlendirmeler ve simülasyonlar güvenli araç kullanmak için gerekli olan zihinsel beceriyi, algı kapasitesini ve psikomotor yetenek düzeylerini ölçer. Testleri başarılı bir şekilde geçebilen sürücüler psikoteknik belgesi almaya hak kazanır.

Psikoteknik Belgesi Nedir? Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Yeni yapılan düzenleme ile toplu taşıma ve ticari yük taşımacılığı yapan veya yapmak isteyen sürücüler için psikoteknik belgesi zorunluluğu başladı. Bu zorunluluk ile psikoteknik belgesine sahip olmayan sürücülere trafiğe çıktıklarında yüklü miktarda bir ceza kesilecek. Sürücüler yasal olarak zorunlu olan bu belgeyi Can Özdemir Psikoteknik merkezine başvurarak alabilirler. Bilgisayar destekli yapılan bu değerlendirmelerde sürücünün bazı yeterlilikleri ölçülür. Bu yeterlilikler ise şöyledir;

  • Dikkat Yeteneği

Performans Hızı, Performans Kalitesi ve Performanstaki Tutarlılık başlıklarıyla değerlendirilir. Bu değerlendirmelerin verdikleri sonuçların bileşkesi alınır.

  • Tepki Hızı

Bu değerlendirmede sürücünün tepkiye karar vermesinin aldığı zaman ve tepkinin doğruluğu ölçülür.

  • Koordinasyon Düzeyi

Koordinasyon değerlendirmesi kişinin görev sırasında doğru tepkileri verebilmesi için gerekli olan motor fonksiyonlarına sahip olup olmadığını test eder. Burada ölçülmek istenen uzuvların uyum içinde haraket edebilme kabiliyetidir.

  • Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği

Anlama ve değerlendirme yeteneği testleri sözel testler değillerdir. Burada kişiye verilen ipuçlarından çeşitli olgulara ilişkin anlamlı sonuçlar çıkarması istenir. Bu değerlendirmede sürücünün analitik düşünce becerisi ölçülür.

  • Hız ve Mesafe Algısı

Bu değerlendirmede sürücüden hareket halinde olan bazı cisimlerin hareket hızlarının ve mesafelerinin tahmin etmesi istenir.

  • Şekil Algılamada Görsel Süreklilik

Şekil algılamada görsel süreklilik değerlendirmesinde sürücünün şekilleri algılarken seçici davranmasını sağlayacak kriterlere sahip olup olmadığı ölçülür.

  • Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme Yeteneği

Geniş görüş alanı içinde uyaran fark etme yeteneği değerlendirmesinde sürücülere 140 derecelik bir görüş alanı verilir. Verilen bu görüş alanı içinde kişilere bazı uyaranlar gösterilir. Bu testteki amaç uyaranların ne kadar uzaktan algılanabildiğini ölçmektir.

Ankara Psikoteknik Merkezi

Bu değerlendirmeler toplamda 1 saat sürer. Buradaki değerlendirmelerin hepsini geçebilen sürücüler ve sürücü adayları değerlendirmenin sonunda aldıkları psikoteknik raporu ile bir psikiyatri uzmanına muayene olurlar. Eğer bu raporlar da İl Sağlık Müdürlüklerince onaylanırsa sürücüler gerekli olan belgelere sahip olurlar ve trafiğe çıkmaları yasal hale gelir. Psikoteknik belgesi değerlendirmelerinden geçemeyen sürücü 1 ay içinde İl Sağlık Müdürlüklerine itiraz edebilme hakkına sahiptir.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook