Yorum yapılmamış

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2021

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2021

Psikoteknik belgesi nasıl alınır 2021? Psikoteknik belgesi yasaları uyarınca, yapılan değerlendirmelerden başarılı not alınması ve sonrasında uygulanan uzman psikiyatr muayenesi sonucu engel teşkil eden herhangi bir durum bulundurmadığı sürücüler ve sürücü adaylarının alması kanunlarca zorunlu hale getirilen tıbbi bir yeterlilik belgesidir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2021 yılı sorusuna yanıt bulmak için Can Özdemir Psikoteknik merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Kanuni bir problem yaşamadan trafiğe çıkmak isteyen toplu taşıma sürücüleri ve ticari araç sürücüleri bu belgeye kesinlikle sahip olmalıdırlar. Toplu taşıma ve ticari araç sürücülerinin bahsedilen bu raporu almaları ve bu rapor ile bir uzman bir psikiyatr onayından geçmeleri gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır 2021 Yılında Yaşanan Değişiklikler

Bu belgeye sahip olmak için adayların yapması gereken işlemler sadece İl Sağlık Müdürlükleri tarafından onaylanmış sağlık kurumları ve sağlık kuruluşlardan gerçekleştirilebilir. Psikoteknik belgesi sadece bu onaya sahip kurumlardan alınırsa yasal olarak bir geçerliliğe sahip olur. Psikoteknik belgesi hakkında düzenlenen kanunlar nispeten yeni yürürlüğe girmiş kanun olmasına karşın hızla uygulanmaya başlanmış ve bu konu ile ilgili denetimler çoktan başlatılmıştır.

Psikoteknik Belgesi Zorunluluğu

Psikoteknik belgesi almak isteyen sürücü adayları öncelikle bir dizi simulasyondan oluşan testler ve değerlendirmelere sokulur. Bu testler adayın trafiğe çıkmak için gereken yeterliliklere sahip olup olmadığını tespit etmek üzerine tasarlanmışlardır. Yapılan uygulamalar ve simulasyonlar ile bu kolayca tespit edilir. Bu testlerden istenen sonuçları alabilen sürücüler psikoteknik belgesi almaya hak kazanır. Bu belgeyi alan adayların belge ile birlikte bir psikiyatri uzmanına muayene olmaları gerekir. Psikiyatri uzmanı muayenesinden de geçerek, bundan da başarılı sonuçlar elde ederler ise kanuni olarak trafiğe çıkmalarında herhangi bir sakınca görülmez.

Ankara Psikoteknik Belgesi Değerlendirmeleri

Psikoteknik belgesi yukarıda da belirtildiği üzere trafiğe çıkmak isteyen ticari taşıma ve toplu taşıma aracı sürücülerinin almaları ve yanlarında taşımaları kanunlar uyarınca zorunlu hale getirilmiş bir belgedir.

Psikoteknik belgesi değerlendirmelerinde uygulanan simülasyonlar toplu taşıma ve ticari araç gibi büyük taşıtlar üzerinden değerlendirilecek şekilde tasarlanmışlardır. Psikoteknik belgesine sahip olabilmek için yapılan bu testlerde sürücünün dikkatine, performansına, konsantrasyonuna ve bunların süreklilik derecesine bakılır.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook