Yorum yapılmamış

Kızılay Psikoteknik Merkezi

Kızılay Psikoteknik Merkezi

Kızılay Psikoteknik Merkezi Can Özdemir Psikoteknik olarak size özel randevu ile hizmet veriyor, vakit kaybetmeden işlemlerinizi tamamlıyoruz. Psikoteknik belgesi ticari araç kullanmak isteyen ticari araç sürücüleri veya toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyen sürücülerden ve sürücü adaylarından, devlet tarafından yasal olarak talep edilen bir tıbbi muayene belgesidir. Bu sürücü adaylarının psikoteknik raporu alması Karayolları Trafik Kanunlarınca yasal olarak zorunlu hale getirilen bir uygulamadır. Psikoteknik belgesi alma zorunluluğu yasal olarak sadece ticari ve toplu taşıma araçlarının sürücülerini kapsayan bir durumdur.

Kızılay Psikoteknik Merkezi aracılığıyla psikoteknik belgesi almak isteyen sürücülerin ve sürücü adaylarının İl Sağlık Müdürlükleri tarafından onaylanan Can Özdemir Psikoteknike müracaat ederek bir takım değerlendirmelerden geçmeleri ve bu değerlendirmelerden geçerli kabul edilen sonuçları almaları gereklidir.

Psikoteknik Belgesi Zorunlu mudur?

Psikoteknik raporu olarak da bilinen bu belge bazı sürücüler için bir zorunluluktur. Bu belgenin tır, otobüs, minibüs ve kamyon gibi araçlarla yük ve ya yolcu taşımacılığı yapmak isteyen sürücüler tarafından alınması kanuni bir zorunluluktur. Ticari araç ve toplu taşıma aracı sürücülerinin ve bu araçları kullanmak isteyen sürücü adaylarının bu belgeyi alması geçtiğimiz yıllarda zorunlu hale getirilmiştir.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar

Psikoteknik belgesi yukarıda da bahsedildiği gibi sadece İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanmış sağlık kuruluşlarından alınabilen bir yeterlilik belgesidir. Bu belge toplu taşımacılık ve ticari taşımacılık yapmak isteyen sürücüler tarafından sahip olunması zorunlu bir belgedir.

Psikoteknik belgesine sahip olmayan sürücülerin trafiğe çıkması Karayolları Trafik Kanunları uyarınca yasaktır. Bu belgeyi alabilmek için sürücülerin belgeyi veren kurumlar tarafından uygulanan çeşitli testlerden geçmeleri gerekir. Sürücülerden bu testlerde geçerli olarak belirlenen sonuçları alabilmeleri beklenir. Bu değerlendirmeler bir takım uygulamalı testler ve uygulamalı simülasyonlardan oluşur.

Sürücünün ve sürücü adayının mental ve fiziksel kabiliyetlerin ölçüldüğü bu değerlendirmelerde sürücülerin konsantrasyon seviyesi, hız kontrolü, dikkat seviyesi ve bu birimlerdeki performansının süreklilik derecesi ölçülür. Sürücünün dikkat dağıtan çeşitli etmenlere ve saldırganlık oluşturan bazı durumlara verdiği anlık tepkilerin doğruluğu ve yeterliliğinin ayrı ayrı ölçülmesi gerekir.

Can Özdemir Kızılay Psikoteknik Merkezi

Bunların yanında merak edenler için psikoteknik belgesi almak için yapılan değerlendirmeler sadece 1 saat içinde sona erer. Sınav süresi yaklaşık 1 saat olarak belirlenmiştir. Bu sınavın sonucunda belirlenen geçer puanı alan veya bu puanın üzerine çıkabilen sürücü adayları belgeyi almaya hak kazanır. Elde ettikleri bu rapor ile uzman bir psikiyatra muayene olmaları ve bu muayeneyi de herhangi bir problem yaşamadan geçmeleri koşulunda sürücüler psikoteknik belgelerini alabilir ve yasal olarak trafiğe çıkabilirler.

Bu Yazıyı Paylaşın!
Son Blog Yazıları
Menü

Şimdi Ara

Facebook